Grupa FERRO realizuje istotny etap Strategii F1 i przejmuje TERMET S.A. – dostawcę kompleksowych systemów w obszarze nowoczesnego zarządzania źródłami ciepła
W ramach realizacji Strategii F1 26 listopada 2020 r. FERRO S.A. zawarła umowy, w wyniku finalizacji których stanie się większościowym akcjonariuszem spółki TERMET S.A. (70,65%) i wyłącznym właścicielem spółki Tester sp. z o.o. Dzięki tej transakcji i połączeniu sił FERRO oraz TERMET i Tester powstanie silna grupa o mocnej pozycji w regionie CEE, doskonale przygotowana do kontynuacji ekspansji w branży armatury sanitarnej i instalacyjnej oraz konkurowania na atrakcyjnym rynku zarządzania zużyciem wody i źródłami ciepła.
Powyższa transakcja wpisuje się w założenia Strategii F1 i pozwoli Grupie FERRO na rozwój działalności poprzez rozszerzenie obecnego portfolio asortymentu Grupy o istotny i dynamicznie rozwijający się segment komplementarny. Przejęcie TERMET i Tester umożliwi wejście między innymi na atrakcyjny rynek gazowych kotłów kondensacyjnych, który na przestrzeni ostatnich lat odnotowuje dynamiczny wzrost wartości wspierany przez wieloletnie korzystne trendy rynkowe „eko” i sprzyjające otoczenie regulacyjne. Zarząd FERRO oczekuje, że komplementarność oferty i kanałów dystrybucji pozwolą na uzyskanie synergii przychodowych w ramach połączonych podmiotów poprzez stworzenie kompleksowej oferty dla domu. Transakcja przyczyni się do dalszego rozwoju sieci dystrybucji produktów FERRO, w tym powiększy ją o kolejny silny zespół profesjonalnych przedstawicieli handlowych oraz autoryzowanych instalatorów, a także zwiększy obecność Grupy FERRO na rynkach zachodnioeuropejskich.
– Transakcja przejęcia TERMET i Tester jest jednym z kluczowych elementów realizacji Strategii F1 Grupy FERRO. Doskonale wpisuje się ona w każdą z 4 głównych inicjatyw strategicznych. Bardzo istotne jest dla nas to, że dzięki transakcji połączą się podmioty o silnej pozycji rynkowej w swoich segmentach. Widzimy tu duże pole do osiągnięcia synergii. TERMET jest uznaną, rozpoznawalną polską marką, posiadającą bogate portfolio wysoko cenionych produktów, własne know-how w zakresie projektowania, ochronę patentową i zaplecze produkcyjne – bardzo dobrze wyposażony i zorganizowany zakład w Świebodzicach z własnym centrum R&D. Dodatkowo dysponuje zespołem wysoko wykwalifikowanych specjalistów, również w obszarze obsługi posprzedażowej. To dla nas niezwykle ważne, że doświadczony zespół TERMET, który z sukcesami zarządza tym biznesem od wielu lat, będzie dalej rozwijał spółkę w ramach Grupy FERRO w Polsce i w regionie. Przejmujemy zdrową, doskonale prowadzoną firmę, której oferta bardzo dobrze wpisuje się w trendy rynkowe nowoczesnego zarządzania źródłami ciepła i energooszczędności. Widzimy bardzo duży potencjał tego segmentu, związany ze wzrostem świadomości ekologicznej i sprzyjającym otoczeniem regulacyjnym. Jesteśmy przekonani, że transakcja zintensyfikuje realizację projektów strategicznych i uzupełni ofertę FERRO. Wzmocnimy nasze kompetencje w pełnym procesie od projektowania i konstrukcji, poprzez produkcję i sprzedaż aż po usługi posprzedażowe. Portfolio Grupy poszerzy się o rozwiązania systemowe w obszarze ekologicznego ciepła i energii, co będzie stanowić ciekawą ofertę nie tylko dla klientów końcowych, ale także dla profesjonalistów, co otwiera dodatkowe możliwości sprzedaży innych produktów z obecnego portfolio Grupy. – mówi Wojciech Gątkiewicz, prezes zarządu, CEO FERRO S.A.
– Połącznie sił z FERRO to dla TERMET nowe otwarcie, oznaczające gwarancję dalszego rozwoju spółki. Zakładamy umocnienie naszej pozycji w Polsce, ale przede wszystkim wykorzystanie do dalszego rozwoju biznesu doświadczenia FERRO na rynkach zagranicznych, które potwierdzone jest dynamicznym rozwojem i mocną pozycją Grupy w CEE. TERMET, jako rdzennie polska firma, będzie kontynuować swoją działalność biznesową w obecnej lokalizacji w Świebodzicach, gdzie wartością jest nie tylko nasze zaplecze produkcyjne, ale przede wszystkim wykwalifikowana kadra. Dewizą Spółki zawsze była i będzie jakość, którą potwierdzają lojalność i uznanie ze strony klientów oraz liczne nagrody i wyróżnienia. Jesteśmy przekonani, że dzięki integracji z FERRO o jakości naszej oferty i produktów przekonają się wkrótce także klienci na nowych rynkach. Transakcja wzmocni pozycję TERMET w kanałach dystrybucji, w których dotychczas byliśmy mniej widoczni i umożliwi optymalne wykorzystanie trendów rynkowych w zakresie rozwiązań związanych z czystą energią i ciepłem razem z silnym kapitałowo partnerem, jakim jest FERRO. Jesteśmy zmotywowani do dalszej pracy na rzecz rozwoju Spółki i całej Grupy. – mówi Ryszard Satyła, prezes zarządu TERMET S.A.
TERMET jest dostawcą nowoczesnych urządzeń grzewczych – począwszy od etapu projektowania, poprzez wykonawstwo, profesjonalną dystrybucję oraz obsługę serwisową. W ofercie TERMET znajdują się różnego typu kotły gazowe – kondensacyjne i standardowe, podgrzewacze wody oraz rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii, w tym pompy ciepła. TERMET realizuje pełny cykl badawczo-rozwojowy, posiada własne biuro projektowo-konstrukcyjne oraz laboratorium badawcze, w którym opracowywane są nowe technologie wykonawstwa oraz dokumentacja konstrukcyjna produktów. Liczne rozwiązania technologiczne TERMET są zabezpieczone patentami. Tester zajmuje się projektowaniem, wytwarzaniem oraz sprzedażą elektronicznych układów sterowania i automatyki do urządzeń gazowych oraz produkcją i obróbką specjalistycznych systemów orurowania dla branży grzewczej i chłodniczej. Istotnym odbiorcą urządzeń spółki Tester jest TERMET. Łączne przychody i wynik EBITDA przejmowanych spółek za 2019 r. skalkulowane na potrzeby transakcji wyniosły odpowiednio 126 mln PLN i ok. 10 mln PLN. Spółki zatrudniają łącznie ponad 300 osób.
Finalizację transakcji poprzedza badanie przejęcia kontroli nad TERMET S.A. przez UOKIK, zakończone wydaniem decyzji w sprawie koncentracji. Łączna bazowa wartość transakcji przejęcia TERMET i Tester to 50,75 mln PLN. Może ona zostać powiększona o kwotę dodatkową, uzależnioną od wyników finansowych TERMET osiągniętych w roku 2020 (tzw. „Earn-out”), w maksymalnej wysokości 9,97 mln PLN.